TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Adam Nita

Między imperium a gestią w działaniu gminy - problem opodatkowania podatkiem od towarów i usług edukacji przedszkolnej w placówkach publicznych

 

Streszczenie

 

Przedmiotem artykułu jest kwestia władczego i niewładczego działania gminy jako kryterium opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zagadnienie to jest zaś rozpatrywane w kontekście obligatoryjnej aktywności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zapewniania opieki oraz edukacji przedszkolnej. Jak podkreśla autor, zaliczenie określonej działalności gminy do sfery jej imperium lub do przestrzeni gestii ma fundamentalne znaczenie przez wzgląd na klasyfikacje dla celów podatku od towarów i usług. Zachowania władcze wspomnianego podmiotu sytuują się bowiem poza zakresem podmiotowo – przedmiotowym tej daniny publicznej. W artykule wskazano na cechy, w oparciu o które możliwe jest uznanie działań jednostki samorządu terytorialnego za pozostające w przestrzeni imperium oraz wskazano, dlaczego w ten właśnie sposób należy klasyfikować edukację przedszkolną dzieci w publicznych placówkach oświatowych.

 

Bibliografia

  1. Apelt W., Der verwaltungsrechtliche Vertrag, Leipzig 1920.
  2. Biernat S., Prywatyzacja zadań publicznych. Problematyka prawna., Warszawa – Kraków 1994.
  3. Bullinger M., Vertrag und Verwaltungsrecht. Zu den Handlungsformen und Handlungsprinzipien der öffentlichen Verwaltung nach deutschem und englischem Recht, Stuttgart 1962.
  4. Chróścielewski W., Imperium i gestia w działaniach administracji publicznej (W świetle doktryny i zmian ustawodawczych lat 90 – tych), Państwo i Prawo, nr 6 z 1995.
  5. Kmieciak Z., Skuteczność regulacji administracyjnoprawnej, Łódź 1994.
  6. Kuta T., Pojęcie działań niewładczych w administracji. Na przykładzie administracji rolnictwa, Wrocław 1963.
  7. Langrod J., Instytucje prawa administracyjnego. Zarys części ogólnej, Tom I, Kraków 1948.
  8. Mayer O., Zur Lehre vom öffentlich-rechtlichen Vertrag, Archiv für öffentliches Recht, Band 3 (1888 r.).
  9. Peretiatkowicz A., Podstawowe pojęcia prawa administracyjnego, Poznań 1946.
  10. Kasznica, Polskie prawo administracyjne, pojęcia i instytucje zasadnicze, Poznań 1946.
  11. Seer R., Verträge, Vergleiche und sonstige Verständigungen im deutschen Steuerrecht, Steuer und Wirtschaft, nr 3 z 1995.
  12. Thieme W., Zur Systematik verwaltungsrechtlicher Handlungsformen, [w:] Ipsen H.P. (red.) Hamburger Festschrift für Friedrich Schack zu seinem 80. Geburtstag am 1. Oktober 1966, Hamburg 1966.

słowa kluczowe : prawo podatkowe, podatek, gmina, podatek od towarów i usług, VAT

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).