Przemysław Ostojski
Comments on the efficiency of Polish enforcement of tax arrears on the background of Swiss enforcement law

Summary

The article concerns the analysis of the Polish and Swiss law in the area of the enforcement of tax arrears, with emphasizing the mechanisms influencing the level of effectiveness of law enforcement actions taken by enforcment authorities.

The article has the dogmatic character, hence the primary method of research, which was used, was the law –  analytical method. Equal importance has been given a comparative legal method, which was intended to present the differences in individual legal solutions in the Polish and Switzerland legal order.

Results of this study have led to the answer that the uniform system of execution for all monetary duties is more effective in protecting the interest of the tax creditor interests, than the system existing curenttly in the Polish law. The solutions operating in Poland are paralizing the course of enforcement proceedings and generate high and unenforceable execution costs which are often charged by the enforcement authority

References

1. Amonn K., Walther F., Grundriss des Schuldbetreibungs- und Konkursrechts, Bern 2013.
  2. Brulińska M., [w:] J. Gołaczyński (red.), Kodek postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2008.
  3. Dembczyńska J., i in., Praktyka administracyjnego postępowania egzekucyjnego, Wrocław 2009.
  4. Fritzsche H., Walder-Bohner H.U., Schuldbetreibung und Konkurs nach schweizerischem Recht, Zürich 1984.
  5. Gołaczyński J., Wybrane zagadnienia egzekucji sądowej, Warszawa 2008.
  6. Hauser R., Zarzut w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, [w:] Z problematyki prawa administracyjnego i nauki administracji. Księga pamiątkowa z okazji siedemdziesięciolecia urodzin Profesora Zbigniewa Leońskiego, K. Ziemski (red.) i in., Poznań 1999.
  7. Jaeger C., Das Bundesgesetz betreffend Schuldbetreibung und Konkurs. Band III, Zürich 1911.
  8. Jędrzejewski T., Masternak M., Rączka P., Administracyjne postępowanie egzekucyjne, Toruń 2011.
  9. Kamińska-Krawczyk K., Koszty postępowania egzekucyjnego przy zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej, Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2010.
  10. Kamińska-Krawczyk K., Koszty postępowania egzekucyjnego przy zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej,nr 6, Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2010.
  11. Klat-Wertelecka L., Egzekucja administracyjna w praktyce, Gdańsk 2013.
  12. Klat-Wertelecka L., Niedopuszczalność egzekucji administracyjnej, Wrocław 2009.
  13. Kmiecik Z. R., Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2014.
  14. Kosikowski C. Ogólny kodeks daninowy zamiast ordynacji podatkowej, „Przegląd Podatkowy” 2014, nr 9.
  15. Kosikowski C., Naprawa finansów publicznych w Polsce, Białystok 2011.
  16. Kren-Kostkiewicz J., Walder H.U., Schuldbetribungs- und Konkursgesetz mit weiteren Erlassen und Bundesgerichtspraxis, Zürich 2012.
  17. Kulesza C. [w:] Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Komentarz, Kijowski D. R. (red.), Warszawa 2010.
  18. Leoński Z., [w:] Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Hauser R., Leoński Z., Skoczylas A., Warszawa 2005.
  19. Lorandi F., Schuldbetreibung und Konkurs (SchKG), 2014, Zürich 2014.
  20. Marciniak A., Sądowe postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2013.
  21. Olszanowski J., Piątek W., Rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej. Wybrane zagadnienia praktyczne, [w:] Przegląd dyscyplin badawczych pokrewnych nauce prawa i postępowania administracyjnego, Stanisławski T. (red.) i in., Lublin 2010.
  22. Ostojski P., Piątek Podstawowe założenia nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z 11 października 2013 r., Państwo i Prawo 2014, z. 8.
  23. Ostojski P., Piątek W., Egzekucja administracyjna świadczeń pieniężnych, Wrocław 2014.
  24. Piątek W. [w:] Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Skoczylas A. (red.), Hauser R., Warszawa 2012.
  25. Przybysz P., Administracyjne środki prawne w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Warszawa 2012.
  26. Przybysz P., Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Warszawa 2011.
  27. Puderbach K., Situation des Drittschuldners bei der Forderungspfändung. Eine systematische Darstellung unter Berücksichtigung der Rechtslage in Österreich und in der Schweiz, Bonn 1991.
  28. Reich M., Steuerrecht, Zürich 2012.
  29. Romańska M., Leśniak O., Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2013.
  30. Romańska M., Zbieg egzekucji oraz egzekucji i zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym, [w:] System egzekucji administracyjnej, Niczyporuk J., Fundowicz S., Radwanowicz J., Warszawa 2004.
  31. Sechster Teil der Abgabenordnung, AO,15.03. 1976 r., BGBl I S. 3866, 2003.
  32. Skoczylas A., Postępowanie egzekucyjne w administracji [w:] System prawa administracyjnego. Tom 9. Prawo procesowe administracyjne, Hauser R. (red.), Niewiadomski Z., Wróbel A., Warszawa 2010.
  33. Spühler K., Schuldbetreibungs- und Konkursrecht I, Zürich-Basel-Genf 2014.
  34. Strehl B. T., Der Schuldnerschutz in Deutschland, Österreich und in der Schweiz bei der Vollstreckung von Geldforderungen in bewegliche und unbewegliche Sachen, Frankfurt am Main-Berlin-Bern-Bruxelles-New York-Oxford-Wien 2009.
  35. Triller M., Aufklärungsmöglichkeiten in der Zwangsvollstreckung zur Auffindung von Schuldnervermögen – ein Vergleich der Rechtslage in Deutschland, Österreich, der Schweiz und den USA, München 2001.
  36. Ulbricht E., [w:] Grenzüberschreitende Zwangsvollstreckung, von Rosenstiel D. J. i in., Heidelberg 2012.
  37. Woźniak Z., [w:] Gołaczyński J., Wybrane zagadnienia egzekucji sądowej, Warszawa 2008.
  38. Zigerlig R., Oertli M., Hofmann H., Das St. Gallische Steuerrecht, Muri bei Bern 2014.