TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Agnieszka Leszczyńska - Rydlewska
Granice dopuszczalnej ingerencji państwa w prawo własności podatnika w świetle standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

 

STRESZCZENIE

 

Europejska Konwencja Praw Człowieka (dalej: Konwencja Europejska), przyjęta w dniu 4 listopada 1950 r. pod auspicjami Rady Europy, uznawana jest obecnie za jeden z najskuteczniejszych traktatów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka. Rdzeniem systemu ochronnego Konwencji jest instytucja skargi indywidualnej rozpoznawanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu (dawniej także przez Europejską Komisję Praw Człowieka). Skarga indywidualna może być złożona przez osobę, grupę jednostek bądź organizację pozarządową, które uważają się za ofiary naruszenia przez państwo któregoś z praw konwencyjnych.

Chociaż Konwencja Europejska nie zawiera postanowienia chroniącego własność, to gwarancja tego prawa zawarta jest w art. 1 pierwszego protokołu dodatkowego, który uzupełnia warstwę materialną Konwencji i wobec tego posiada status prawny równy statusowi Konwencji, a przestrzeganie jego postanowień podlega kontroli Trybunału strasburskiego.

Podatek niewątpliwie stanowi formę ingerencji w prawo do poszanowania własności jednostki. Wzrastająca nieustannie rola państwa i poszerzanie zakresu powierzonych mu zadań w sposób nieuchronny prowadzą z jednej strony do zwiększenia obciążeń podatkowych, z drugiej natomiast do wzrostu stopnia skomplikowania przepisów podatkowych. Okoliczności te stanowią tylko niektóre z przyczyn ciągle rosnącej popularności problematyki ochrony praw podatnika.

Jedną z koncepcji ochrony praw podatnika jest ujmowanie tego zagadnienia jako fragmentu szerszej idei ochrony praw człowieka. Podatnikowi, podobnie zresztą jak każdej jednostce przysługuje szereg praw podlegających ochronie. Prawa podatnika w pewnych sytuacjach mogą podlegać ograniczeniom nie tylko na skutek obowiązujących przepisów prawa podatkowego, ale także w rezultacie działań organów podatkowych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie, w jaki sposób granice ingerencji w prawo do poszanowania własności podatnika na gruncie art. 1 pierwszego protokołu dodatkowego do Konwencji Europejskiej ukształtowane zostały przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz dawną Europejską Komisję Praw Człowieka.

 

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).