TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Ireneusz Nowak
Zwolnienie dla osób najblizszych na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn w swietle orzecznictwa i pogladów doktryny

 

Streszczenie


W artykule przedstawiono problematyke zwolnienia podmiotowego dla osób najblizszych w swietle art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W publikacji wykazano, m.in. sposób w jaki organy podatkowe, sady i doktryna dokonywaly i dokonuja wykladni art. 4a u.p.s.d., biorac pod uwage ponad 5-letni okres obowiazywania tego przepisu.
Autor dowiódl, iz zasadne bylo wprowadzenie przez ustawodawce zwolnienia podmiotowego z art. 4a. u.p.s.d., którego celem jest przede wszystkim „ochrona interesów majatkowych” czlonków najblizszej rodziny, m.in. ze wzgledu na swoiste powiazania osobiste i rodzinne.


Z dokonanych ustalen wynika, ze tzw. grupa zerowa (osoby korzystajace ze zwolnienia z art. 4a u.p.s.d.) tylko czesciowo pokrywa sie z pierwsza grupa podatkowa – nie zaliczono bowiem do niej ziecia, synowej i tesciów, a ponadto takze osób pozostajacych w nieformalnych zwiazkach, w tym jednoplciowych zwiazków partnerskich. Ponadto rozwazania przeprowadzone w publikacji prowadza do wniosku, ze zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d., ma zastosowanie do nabycia wlasnosci rzeczy i praw majatkowych, które nastapilo po dniu 31 grudnia 2006 r.


W publikacji wskazano równiez, iz zwolnienie dla osób najblizszych z art. 4a u.p.s.d. nie ma ograniczenia kwotowego, a jednym z najwazniejszych warunków, potrzebnych do „skorzystania” z analizowanej instytucji jest zgloszenie nabycia wlasnosci rzeczy lub prawa majatkowego w terminie 6 miesiecy, który ma charakter materialnoprawny, a nie proceduralny.

 

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).